Pluszaczek Blog

Pluszowo ale ostro

Leczenie alkoholizmu wszywką alkoholową

alkohol

Osoby uzależnione od alkoholu mogą skorzystać z kilku dostępnych dla nich form leczenia. Jedną z nich jest wszczepienie specjalnej wszywki, która nazywana jest Esperalem – disulfiramem. Na czym dokładnie polega ta metoda terapii?

Alkoholizm jest poważną chorobą, która wyróżnia się nieumiarkowanym piciem alkoholu. To problem nie tylko zdrowotny, ale również mający duże znaczenie społeczne.

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, główną trudnością jest zmotywowanie alkoholika do zmiany zachowania. W tym celu stosuje się między innymi psychoterapię, która jest elementem szerszej terapii odwykowej. Może ona obejmować również wszczepienie tak zwanej wszywki alkoholowej.

Wszywka alkoholowa – co to jest?

Wszywka alkoholowa, inaczej Esperal (disulfiram), jest środkiem, który wykorzystywany jest w terapiach alkoholowych. Pod tym terminem kryje się specjalna substancja, która powoduje zablokowanie enzymu biorącego udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W rezultacie dochodzi do produkcji dużej ilości aldehydu octowego w organizmie, co wywołuje szereg nieprzyjemnych doznań.

Wśród doznań po wypiciu alkoholu znajdują się:

  • nudności
  • bóle głowy i zawroty głowy
  • duszności
  • nadmierne pocenie się
  • zaczerwienienie twarzy
  • wymioty
  • pokrzywka
  • przyspieszone bicie serca (tachykardia)
  • nasilone lęki

Doznania są zwielokrotnione, co ma powstrzymywać osobę uzależnioną od nadużywania alkoholu. Dolegliwości te najczęściej trwają od 4 do 10 godzin.

Jak wszczepia się wszywkę alkoholową?

Wszywka alkoholowa ma postać niewielkiej tabletki, która umieszczana jest pod skórą pacjenta. Przeważnie jest wszczepiana w skórę na pośladku albo pod łopatką. Wszywka uwalnia wtedy do krwiobiegu zawartą w niej substancję, dlatego jest ona stale obecna we krwi.

Producent wszywki alkoholowej zapewnia o 8 miesiącach działania specyfiku, ale w praktyce utrzymuje ona swoje działanie nawet do 12 miesięcy.

Sama implantacja musi odbyć się przynajmniej 12 godzin po ostatnim spożyciu alkoholu, ale najlepiej, aby od jego spożycia minęła cała doba – wtedy nie ma ryzyka wystąpienia początkowych skutków ubocznych.

Cały zabieg wszczepienia wszywki alkoholowe trwa około 30 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie wywołuje uczucia bólu.

Skuteczność wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa jako sposób na leczenie uzależnienia od alkoholu ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Przeciwnicy wskazują, że wszywka alkoholowa tak naprawdę nie leczy alkoholizmu, ponieważ u pacjenta nie ma utraty chęci do picia. Nie dochodzi również do psychologicznego przepracowania problemów z nadużywaniem alkoholu. Pacjent jest wtedy powstrzymywany przed spożyciem alkoholu przez możliwe negatywne objawy. Zdarza się zatem, że pacjent podejmuje pochopną decyzję o usunięciu wszywki. Wielu pacjentów po usunięciu wszywki, która przestaje już działać, szybko powraca do swojego nałogu.

Z drugiej jednak strony są osoby, którym wszywa alkoholowa bardzo pomogła i zachęciła je do zmiany swojego życia i zrezygnowania z alkoholu. Najlepiej jednak, aby zastosowanie wszywki alkoholowej powiązane było ze skorzystaniem z psychoterapii, co pomaga pacjentowi w uzyskaniu fachowego wsparcia związanego z wyjściem z uzależnienia.

Gdzie można skorzystać z zabiegu wszczepienia wszywki alkoholowej?

Aktualnie zabiegi prowadzone są nadal w wielu klinikach na terenie całego kraju. Cena zabiegu to około 800-1000 złotych w zależności od oferty.

Więcej informacji o zabiegu można uzyskać np tutaj: https://plusmed.info.pl/wszywka-alkoholowa/.

Leczenie alkoholizmu wszywką alkoholową

Jeden komentarz do “Leczenie alkoholizmu wszywką alkoholową

Możliwość komentowania została wyłączona.

Przewiń na górę