Pluszaczek Blog

Pluszowo ale ostro

Czym są kryptowaluty?

blockchain kryptowaluty

Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwować można bardzo dynamiczny rozwój wszelkiego rodzaju systemów płatności. Dziś płacić można już nie tylko gotówką czy kartą płatniczą. Do zapłaty za produkty bądź usługi (choć nie za wszystkie, o czym warto pamiętać) można wykorzystywać również wirtualną walutę. Jedną z nich jest kryptowaluta. Co to takiego, na jakich zasadach działa?

Czym są kryptowaluty?

Jaka jest definicja kryptowaluty? Otóż jest to zdecentralizowana waluta cyfrowa bazująca na kryptografii w celu zapewnienia bezpiecznych transakcji. Jedną z jej charakterystycznych cech jest to, że może działać niezależnie od pośredników (banków, firm przetwarzających płatności itp.).

Kryptowaluty to waluty zdecentralizowane. Dzięki temu znacznie łatwiej przy ich wykorzystaniu można realizować transakcje peer-to-peer (P2P), czyli takie, które bezpośrednio zachodzą pomiędzy osobami.

W przypadku kryptowalut nie istnieją fizyczne portfele i konta bankowe. W takim razie, w jaki sposób można uzyskać do nich dostęp? Aby realizować poszczególne transakcje, należy korzystać z unikalnych portfeli krypto (np. najpopularniejszego obecnie metamask) lub giełd krypto.

Czym jest blockchain?

Blockchain jest cyfrowym, zdecentralizowanym rejestrem danych, całkowicie bezpiecznych w użytkowaniu. Zastosowanie tej technologii pozwala na wymianę danych pomiędzy poszczególnymi jednostkami w sposób niezagrażający przedostaniu się ich w niepowołane ręce. Blockchain umożliwia gromadzenie danych w chmurze, pochodzących z wielu różnych źródeł. Dane te mogą być nie tylko gromadzone, ale i udostępniane. Wszystkie dane dostępne w technologii blockchain podzielone są na bloki i odpowiednio zabezpieczone przed dostępem do nich osób bez stosowanych uprawnień. Każdy blok łączony jest ze sobą za pomocą specjalnych identyfikatorów w postaci skrótów kryptograficznych.

Jak działają kryptowaluty?

Jak wiadomo, kryptowaluta bazuje na kryptografii, co z założenia ma zapewniać bezpieczeństwo wszystkich przeprowadzanych przy pomocy tej cyfrowej waluty transakcji. W kryptowalutach stosowane są zaawansowane algorytmy matematyczne zabezpieczające nie tylko transakcje, ale również dane osób, pomiędzy którymi są przeprowadzane. Obecnie kryptowaluty dość dobrze są chronione przed manipulacją i nieautoryzowanym dostępem. Poza ochroną algorytmu pełnią jeszcze jedną, ale bardzo ważną funkcję. Otóż przy ich pomocy weryfikowana jest autentyczność wszystkich wykonywanych transakcji.

Transakcje na kryptowalutach, które przeprowadzane są w blockchainie, są publiczne, podobnie jak adresy które są napisane pod pseudonimem. Korzystanie z kryptowalut jest legalne i bezpieczne, jednak nie do końca są anonimowe. Użytkownicy stojący za transakcjami nie zawsze są łatwo identyfikowani – ich anonimowość mogą zapewnić funkcje haszujące i podpisy cyfrowe.

Rozproszona sieć komputerów sprawia, że kryptowaluty szybko osiągnęły autonomię. Dane transakcyjne przechowane są w wyspecjalizowanych komputerach w sieci, określanych często jako zdecentralizowana księga cyfrowa. Pojedynczy komputer (nazywany też węzłem) otrzymuje kopię księgi cyfrowej, a algorytm pilnuje, by fałszywe lub niespójne kopie były jak najszybciej odrzucane. To właśnie dzięki zastosowaniu rozproszonej architektury korzystanie z kryptowalut charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Warto wiedzieć, że tak naprawdę w tym przypadku praktycznie nie ma ryzyka awarii i sposobu na wyciek poufnych danych, co niestety jest możliwe przy tradycyjnych walutach.

Jak wygląda typowa transakcja dokonywana na kryptowalutach? Osoba fizyczna będąca nadawcą inicjuje przelew – do tego niezbędny jest jej podpis cyfrowy oraz klucz prywatny, bez tych dwóch danych transakcja nie będzie mogła zostać zrealizowana. Dopiero po ich wprowadzeniu wszystkie dane wysyłane są do sieci, gdzie ma miejsce ich walidacja i weryfikacja podpisu. To ma na celu zapewnienie wiarygodności transakcji oraz sprawdzenia, czy nadawca ma wystarczającą ilość środków na realizację zlecenia płatniczego.

Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

Giełda kryptowalut jest obecnie obszerna i bardzo rozbudowana. Jakie kryptowaluty wybierane są najczęściej? Bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych nawet osobom nie do końca zaznajomionym z tematem jest Bitcoin, waluta działająca w technologii Blockchain od 2009 roku. Wiele osób uważa, że jest to jedna z pierwszych kryptowalut, co jest błędem, ponieważ przez Bitocinem było też wiele innych, które jednak nigdy nie dorównały mu popularnością.

Poza Bitocinem sporym zainteresowaniem na rynku kryptowalut cieszy się również:

  • Ethereum,
  • Cardano,
  • Solana,
  • Litecoin.

Oczywiście kryptowalut jest zdecydowanie więcej, jednak poza Bitocinem te wymienione powyżej już od dłuższego czasu cieszą się sporym zainteresowaniem znawców rynku.

Każda z kryptowalut różni się między sobą pod wieloma względami, a co za tym idzie, wykorzystywana jest w nieco inny sposób i do wykonywania innych transakcji. To kupiec sam będzie musiał ustalić, która waluta będzie korzystniejsza dla prowadzonych przez niego transakcji.

Czym są kryptowaluty?
Przewiń na górę