Pluszaczek Blog

Pluszowo ale ostro

Jak stworzyć prosty budżet domowy?

kalkulator

Nie trzeba posiadać budżetu domowego, by mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi. Z drugiej strony nawet najprostszy budżet może pomóc z opanowaniu finansów. Planowanie wydatków nie musi być trudne. Sprawdź, jak przygotować swój budżet w kilku prostych krokach!

Dobrze rozplanowany domowy budżet ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia łatwiejsze planowanie i kontrolowanie przychodów i rozchodów. Dzięki niemu można również zaoszczędzić pieniądze. Gdy masz problemy z odłożeniem nawet najmniejszych sum, czujesz, że pieniądze przeciekają Ci między palcami, zapraszamy do dalszej lektury.

Jak przygotować domowy budżet?

Dla wielu osób zarządzanie budżetem domowym wydaje się bardzo skomplikowanym, czasochłonnym działaniem. Jednak tak naprawdę budżet dla singla, pary czy też większy budżet rodzinny wcale nie jest trudny do przygotowania.

Swój budżet można przygotować:

  • na kartce papieru
  • w kalendarzu
  • w planerze finansowym
  • na komputerze w arkuszu kalkulacyjnym
  • przez aplikacje do zarządzania budżetem

Jak zaplanować swój budżet domowy?

Najprostszy budżet gospodarstwa domowego zawiera dwie kolumny – wpływy i wydatki. Dodatkowo można umieścić w nim również inne informacje, na przykład wyznaczyć sumę na konkretny cel, na przykład do odłożenia.

Po stronie z wpływami zapisujemy:

  • pensję
  • dodatkowe dochody, na przykład z programów socjalnych 

Po stronie z wydatkami zapisujemy:

  • wydatki stałe, na przykład czynsz, rachunki, abonamenty, raty pożyczek, czyli te, które się nie zmieniają
  • wydatki zmienne, na przykład paliwo, zakupy w sklepach i inne, czyli te, których wysokość się waha

Prześledzenie wszystkich wydatków w porównaniu z wpływami pozwoli wtedy porównanie ze sobą tych dwóch kolumn, a także ocenę ogólną wydatków. Warto zadać sobie wtedy pytanie, czy któreś z nich można zmniejszyć? Przykładowo zamiast regularnego kupowania kawy w kawiarni można robić ją w domu – to oszczędność nawet 200 złotych miesięcznie.

Jak planować wydatki w budżecie domowym?

Aby zarządzanie budżetem domowym było łatwiejsze, warto także nauczyć się planować swoje wydatki. Po analizie wpływów i wydatków warto określić sumę, jaka na miesiąc ma być przeznaczona na wydatki zmienne.

Można wtedy wyznaczyć sobie określoną sumę na zakupy na tydzień, a część pieniędzy odkładać, na przykład na koncie oszczędnościowym. Warto też systematycznie zapisywać wydatki, aby kontrolować, na co wydaje się najwięcej pieniędzy.

Zatem budżet domowy wcale nie jest skomplikowany. Można przygotować go naprawdę bardzo prosto i w końcu opanować swoje finanse.

Jak stworzyć prosty budżet domowy?
Przewiń na górę