Pluszaczek Blog

Pluszowo ale ostro

Gdzie można wykonać montaż anteny satelitarnej?

anteny satelitarne

Tylko właściwie zamontowana antena satelitarna pozwala na odbieranie programów w wysokiej jakości. Gdzie należy ją umieścić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące doboru odpowiedniej lokalizacji i pozycji dla anteny telewizji satelitarnej.

Telewizja satelitarna daje błyskawiczny dostęp do szerokiej gamy programów nie tylko z Polski, ale także z innych krajów. Aby rozpocząć odbieranie programów, konieczny jest montaż anteny satelitarnej, a następnie jej odpowiednie ustawienie i wyregulowanie. Prace te mogą być wykonane samodzielnie, ale można także zlecić je fachowcom w tej dziedzinie – instalatorom.

Najlepsze miejsce na antenę satelitarną – czyli jakie?

Zanim rozpocznie się montaż anteny satelitarnej, konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca, w którym będzie mogła ona pracować. Na tym etapie wiele osób popełnia błąd i nie bierze pod uwagę tego, jaka powinna być najlepsza lokalizacja anteny.

Właściwe miejsce na antenę satelitarną:

  • powinna być ona skierowana w kierunku satelity, najczęściej na południe
  • nie powinna być przysłonięta żadnymi przeszkodami, na przykład drzewami, innymi budynkami
  • położone w jak najkrótszej odległości do dekodera i telewizora – w przypadku dłuższych kabli antenowych konieczne jest zamontowanie dodatkowego wzmacniacza sygnału
  • miejsce to powinno zapewniać właściwy dostęp do anteny, aby w razie problemów zawsze można było się do niej dostać

Zatem wtedy, gdy planuje się montaż anten satelitarnych, należy zawsze pamiętać o tym, by spełniała ona powyższe wymagania. W przeciwnym przypadku odbieranie programów będzie utrudnione, a niekiedy nawet niemożliwe. Wtedy konieczne będzie dokonanie zmiany lokalizacji anteny, co będzie oznaczało dodatkowe prace, a także dodatkowe koszty, gdy prace te mają być wykonane przez instalatora.

Antena satelitarna – na elewacji czy na dachu?

Zasadniczo instalacja anteny satelitarnej możliwa jest zarówno na elewacji budynku, jak i na jego dachu. Miejsce montażu dobiera się zatem indywidualnie, aby można było uzyskać wtedy najlepszą jakość sygnału.

Często montaż na elewacji prowadzony jest przy oknach i balkonach – wtedy można łatwo dostać się do anteny i wykonać jej regulację we własnym zakresie lub skorzystać z pomocy fachowca. Jeżeli montaż ma odbywać się w innym miejscu na ścianie, warto zadbać o to, aby było ono łatwo dostępne, czyli w jego pobliżu lub poniżej niego nie znajdowały się przeszkody utrudniające dostęp.

Prace instalacyjne mogą być również wykonane na dachu. W tym przypadku montaż może odbyć się na kominie, jeżeli jest tak możliwość, ale również stosuje się specjalne konstrukcje pod anteny satelitarne. Antena satelitarna może być zamontowana również przy antenie telewizji naziemnej.

Czy montaż anteny warto wykonać we własnym zakresie?

Zasadniczo montaż i ustawianie anteny satelitarnej nie wymagają pomocy eksperta, ale warto wskazać, że do przeprowadzenia prac potrzebne są w tym przypadku odpowiednia wiedza i umiejętności, a ponadto narzędzia montażowe i czas. Stąd też wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy instalatora.

Profesjonalne zamontowanie i ustawianie anten satelitarnych nie jest usługą związaną z wysokim wydatkiem – zwykle to koszt od 100 do 150 złotych. Instalator może wtedy zainstalować wtedy antenę w optymalnej pozycji, a następnie ustawić antenę i wyregulować ją tak, aby odbierać programy w najwyższej jakości.

Zatem wtedy, gdy zamierza się wykonać montaż anteny do odbioru telewizji satelitarnej, konieczne jest wybranie właściwego miejsca, by ją zainstalować. Tylko wtedy, gdy antena będzie właściwe zlokalizowana, można wtedy ją odpowiednio ustawić. Prace te można wykonać we własnym zakresie, ale także można zlecić je ekspertom, czyli firmie zajmującej się instalacją anten. Adresy można znaleźć w internecie.

Gdzie można wykonać montaż anteny satelitarnej?
Przewiń na górę