Pluszaczek Blog

Pluszowo ale ostro

Taxi w Warszawie – ile trzeba zapłacić za kurs?

taxi warszawa

Chcesz szybko dojechać na dworzec, aby nie spóźnić się na pociąg? A może wybierasz się na imprezę i chcesz dojechać na miejsce szybko i wygodnie? Pomoże taxi. Ile trzeba zapłacić za kurs w Warszawie? Sprawdzamy cent w korporacjach i podpowiadamy, jak znaleźć najtańszą ofertę przejazdu w stolicy.

Taxi w Warszawie – ile kosztuje?

Podróżowanie taksówkami zawsze kojarzyło się jako drogie. Teraz jednak ceny w korporacjach nie są wcale takie wysokie, dlatego dojazdy nie są związane ze sporym wydatkiem. Ile kosztuje taxi w Warszawie?

Klienci korporacji taksówkarskich płacą średnio za kurs od 25 do 40 zł, przy czym ostateczna cena zależy od wielu czynników, w tym od dystansu czy taryfy.

Najmniej trzeba zapłacić za kursy w granicach tak zwanej I strefy taksówkarskiej w godzinach od 6:00 do 22:00. To tak zwana I taryfa. Ceny za 1 kilometr rozpoczynają się wtedy w Warszawie już od około 1,80 zł. Więcej trzeba będzie zapłacić za kursy poza miasto, czyli w granicach II strefy taksówkarskiej, odbywające się w godzinach nocnych, w niedziele oraz w święta. Wtedy cena za 1 kilometr wynosi nawet ponad 5,00 zł.

Dodatkowo do opłaty za przejechane kilometry należy doliczyć opłatę początkową, czyli tzw. opłatę za trzaśnięcie drzwiami, która zawiera także koszt przejechania pierwszego kilometra.

Aby sprawdzić cenę dojazdu, najlepiej skorzystać z internetowych kalkulatorów, które można znaleźć także na stronach wybranych korporacji, albo pobrać aplikację do zamawiania taksówek. Za pomocą aplikacji można wtedy wygodnie obliczyć koszty dojazdu, uwzględniając przy tym taryfę oraz odległość.

Od czego zależy koszt kursu?

To, ile kosztuje taxi w Warszawie, zależne jest od wielu czynników, dlatego trudno z góry wskazać, jaki będzie rachunek. Może okazać się, że ze względu na korki lub konieczność zmiany trasy opłata będzie wyższa niż zakładana pierwotnie, chociaż może też zdarzyć się, że będzie ona niższa niż zakładano, gdy dojazd do celu będzie bezproblemowy.

Na koszt kursów taksówką wpływają czynniki jak:

  1. odległość pomiędzy miejscem startu a dojazdu
  2. taryfa – strefa taksówkarska oraz godziny podróży
  3. dodatkowe usługi, na przykład za taksówkę typu bagażówka czy też za dowiezienie przesyłki lub opłata za przewóz zwierząt

Oczywiście, koszt kursu warunkuje także wybór korporacji taksówkarskiej, dlatego każdy oszczędny podróżujący powinien poznać podstawowe zasady wyboru takiego taxi, które będzie tanie. O czym warto pamiętać?

Jak znaleźć tanie taksówki w Warszawie?

Przede wszystkim wtedy, gdy za dojazd nie chce się płacić fortuny, trzeba pamiętać o tym, aby wystrzegać się firm przewozowych, które tak naprawdę nie nalezą do korporacji taksówkarskich, dlatego nie obowiązują ich ceny za dojazdy w Warszawie regulowane dla taxi. Wtedy klient może narazić się na bardzo wysokie koszty – nawet kilkuset złotych za krótki kurs.

Aby nie dać się złapać na taką wątpliwą okazję, trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy samochód jest odpowiednio oznakowany. Muszą znajdować się na nim odpowiednie informacje o korporacji, numer boczny, cennik usług – umieszczony na tylnym oknie.

Również warto pamiętać o tym, że drożej wyjdzie podróżowanie taksówkami z postoju. Warto zatem zdecydować się na zadzwonienie do korporacji lub zamówienie taxi przez aplikację. Co prawda, trzeba będzie wtedy zaczekać na dojazd taksówkarza, jednak można zapłacić za kurs niższą cenę.

Przed skorzystaniem z usług taxi warto też zapoznać się z cennikami i porównać je ze sobą – dzisiaj można bez problemu znaleźć je na stronach internetowych korporacji oraz w ich aplikacjach. Rekomendowane tanie taxi w Warszawie można także znaleźć online, na przykład w serwisach społecznościowych czy na forach internetowych.

Ile kosztuje taxi w innych miastach ? Sprawdź: cennik taxi w Kielcach.

Taxi w Warszawie – ile trzeba zapłacić za kurs?
Przewiń na górę