Pluszaczek Blog

Pluszowo ale ostro

Wózki transportowe w logistyce – przegląd modeli

Transport bliski to nie tylko wózki widłowe oraz inne zmechanizowane urządzenia. To także praktyczne wózki ręczne, które pozwalają na łatwe i szybkie przemieszczanie ładunków. Jakie rodzaje wózków transportowych znajdują się w użyciu? Czym warto kierować się przy ich doborze? Oto przegląd najpopularniejszych modeli.

Wózki transportowe znalazły zastosowanie w wielu branżach. Stosowane są między innymi w zakładach produkcyjnych, magazynach, centrach logistycznych, w warsztatach. Praktyczne wózki na kołach umożliwiają łatwe przemieszanie mniejszych i większych towarów na bliskie odległości – bez konieczności użycia znacznej siły.

Aktualnie w sprzedaży znaleźć można szeroką gamę wózków transportowych, które różnią się pomiędzy sobą swoimi konstrukcjami. Jakie są ich główne rodzaje?

Wśród podstawowych typów wózków transportowych znajdują się:

  • wózki platformowe
  • wózki półkowe
  • wózki dwukołowe
  • kosze transportowe

Zatem każdy z powyższych typów wózków posiada inną konstrukcję, a przez to również inne przeznaczenie. Niektóre z nich posiadają uniwersalne przeznaczenie, inne z kolei dedykowane są do transportowania określonych typów ładunków. Czym najlepiej kierować się przy wyborze odpowiedniego wózka transportowego?

Wózki platformowe

Są to najbardziej popularne wózki transportowe, które dostępne są w różnych rozmiarach do wyboru. Pozwalają na transportowanie ładunków po powierzchniach płaskich oraz na skośnych rampach.

Wózki platformowe zbudowane są z ramy wyposażonej w cztery koła oraz z platformy transportowej. Platforma posiada antypoślizgowe wykończenie, które zapobiega zsuwaniu się umieszczonych na niej ładunków. Duże koła pozwalają na łatwy transport po wielu rodzajach podłoża.

Do tej kategorii zaliczane są także tak zwane wózki systemowe. To modele, które składają się z podstawy oraz dodatkowych rączek, które można dobierać według zapotrzebowania. Rączki mogą być umieszczane zarówno na krótszym boku, jak również wzdłuż boku wózka.

Wózki półkowe

W transporcie bliskim stosowane są również wózki półkowe. Są to wózki transportowe wyposażone w wielopoziomowe półki, które mogą posiadać nawet do pięciu płaszczyzn do przechowywania. Na każdej z nich można umieścić towary.

Tego rodzaju wózki najlepiej sprawdzają się w magazynach, a także stosowane są w warsztatach. Pozwalają na wstępną segregację materiałów, co usprawnia pracę.

Wózki dwukołowe

Do dyspozycji są także wózki dwukołowe, które powszechnie nazywane są młynarkami. Wózek tego typu składa się z krótkiej platformy, z dwóch kół oraz z rączek.

Wózek dwukołowy pozwala na przewożenie wysokich oraz wąskich materiałów, także o większym ciężarze dochodzącym nawet do 300 kg. Polecany jest między innymi do transportu worków, butli gazowych.

Kosze transportowe

W transporcie bliskim stosowane są także kosze transportowe. Są one polecane do przewożenia wielu ładunków, także drobnych, które wymagają właściwego zabezpieczenia.

Kosze wyposażone są w burty wykonane z siatek, które chronią umieszczone w nich towary przed wysypywaniem się. Wybrane rodzaje koszów transportowych pozwalają także na otwieranie jednej burty, co ułatwia umieszczenie w nich większych, cięższych ładunków, a także przyspiesza rozładunek.

W związku z tym wózki transportowe to szeroka gama różnorodnych modeli, które można dostosować indywidualnie do ich przeznaczenia. Właściwie dobrane wózki tego rodzaju zapewniają sprawną, szybką, bezpieczną pracę w wielu zakładach.

Wózki transportowe w logistyce – przegląd modeli
Przewiń na górę