W kuchni bardzo częstym elementem wyposażenia jest okap kuchenny służący przede wszystkim do odprowadzania pary wodnej, której nie brakuje podczas gotowania. Brak cyrkulacji powietrza sprawia, że w pomieszczeniu wzrasta poziom wilgotności, co nie jest korzystne. Pochłaniacze kuchenne mają temu przeciwdziałać, chociaż niektórzy uznają je za zbędny wydatek i pozostają przy uchylonym oknie. Może być to jednak problematyczne, gdy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki atmosferyczne, a do środka wdziera się zimno. Uchylone okno wiąże się z ucieczką ciepła, a to z kolei przyczynia się do wzrostu kosztów ogrzewania.
Jakie funkcje pełnią okapy kuchenne?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto zainwestować w okap kuchenny. Rozwiązanie to ma wiele zalet, a jedną z nich jest pochłanianie tłustych oparów powstających podczas gotowania i pary wodnej. Likwiduje on nadmiar wilgoci, przeciwdziałając rozwojowi chorobotwórczych grzybów. Można też liczyć na absorpcję zapachów, dzięki czemu nie rozprzestrzeniają się one po całym domu. Okapy kuchenne filtrują powietrze w pomieszczeniu, co pozwala na usunięcie z niego patogenów i alergenów. W sprzedaży są nawet modele jonizujące powietrze, neutralizujące dym tytoniowy, oczyszczające i dezynfekujące. Okap to również dodatkowe źródło światła, doświetla strefę gotowania. W inteligentnych domach nowoczesny okap może zostać podpięty do Wi-Fi i zintegrowany z płytą grzejną. Wybór jest ogromny, więc nie ma problemu z dopasowaniem okapu do aranżacji kuchni. Może stać się on praktyczną dekoracją ze względu na swoje wysokie walory estetyczne.
Pochłaniacz kuchenny lepszy od wyciągu?
Wyciąg kuchenny nie jest tym samym co pochłaniacz, ale po zamontowaniu filtrów może już pełnić jego funkcję. Okap kuchenny dostępny jest w wersji z wyciągiem lub bez tego elementu. O wyciągu można mówić w przypadku podłączenia okapu rurą do wentylacji. Z kolei pochłaniacz dotyczy urządzeń pracujących na filtrach i niepodłączonych do wentylacji. Sam pochłaniacz jest mniej funkcjonalny, bo jego rola ogranicza się do absorbowania zapachów. Nie można jednak liczyć na to, że za jego pomocą znikną z powietrza zanieczyszczenia. W tym celu został stworzony wyciąg, który usuwa brudne powietrze poza budynek. W przypadku pochłaniaczy konieczne staje się regularne wymienianie filtrów, co niestety wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych i niemałych kosztów.
Ekonomiczne jest podłączenie okapu kuchennego do wentylacji, trzeba tylko dobrać odpowiednią rurę do niego, co przekłada się na wysoką skuteczność działania urządzenia. Jeśli okap jest wyłącznie pochłaniaczem, to niestety trzeba liczyć się ze skraplaniem pary wodnej na meblach, ścianach, szybach. Wilgoć wraz z oparami i nieczystościami pozostają wewnątrz pomieszczenia. Ponadto pochłaniacze są zdecydowanie głośniejsze od wyciągów kuchennych. Z czasem zmniejsza się efektywność działania filtrów, maleją ich możliwości absorpcyjne, co z kolei ma negatywny wpływ na wentylację powietrza. Tworzą się warunki sprzyjające rozwojowi chorobotwórczych grzybów i alergii. Z kolei okap w trybie wyciągu neutralizuje zapachy oraz wyprowadza na zewnątrz drobnoustroje, zanieczyszczenia i parę wodną. Jest kilkukrotnie skuteczniejszy od pochłaniacza i tańszy w eksploatacji oraz cichszy.
Pochłaniacz kuchenny – jaki wybrać?
Obecnie do wyboru są rozmaite rodzaje okapów kuchennych, więc aż trudno zdecydować się na konkretny model. Można wybrać okap podszafkowy, który montuje się pod szafką kuchenną przy ścianie. Jest to uniwersalne rozwiązanie do każdej kuchni, niezależnie od metrażu i wyposażenia. Zaletą modelu podszafkowego jest jego niezależność od pozostałych elementów. Innym rozwiązaniem będzie okap kominowy, który cechuje się dużą wydajnością. Montuje się go nad kuchenką. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że zajmuje więcej miejsca. Zanieczyszczenia i para są odprowadzane z pomieszczenia specjalną rurą, do której dostają się przez otwór wentylacyjny. Jeszcze innym wariantem jest okap wyspowy, świetna opcja do kuchni otwartej. Minusem jest to, że zajmuje on sporo miejsca, ale nie powinno być to większym problemem ze względu na wyprowadzenie przewodów w sposób pionowy.
Okapy wyspowe można polecić do kuchni o dużym wnętrzu, zwykle są montowane w suficie nad płytą grzewczą, ale możliwości jest oczywiście więcej. Nowoczesne modele mogą mieć postać tuby lub formę odwróconej litery T, być sterowane zdalnie za pomocą pilota. Nie brakuje też okapów wyspowych wyposażonych w panel dotykowy, co stanowi kolejne ułatwienie. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie okap teleskopowy, czyli opcja do zabudowy. Na jego korzyść przemawia wysoka wydajność i estetyka. Montuje się go przy dnie szafki kuchennej. Okapy teleskopowe poleca się przede wszystkim do małych kuchni, w których znaczenie ma dosłownie każdy centymetr wolnej przestrzeni. Montowane w szafkach nad kuchenką nie zajmują wiele przestrzeni, co stanowi jedną z głównych zalet. Wystaje tylko kilkucentymetrowy pasek, okap trzeba wysunąć, jeśli chce się go uruchomić. Przy wyborze okapu kuchennego zawsze należy mieć na uwadze to, czy ma być on wyciągiem, czy pochłaniaczem. Znaczenie ma także głośność i wydajność pracy oraz wielkość i położenie okapu.